Najlepszy product to ten,
który naprawdę spełnia twoje potrzeby!

TechDetector.pl

celuj w najlepsze!

Jaka niedroga drukarka do domu?

Tu jest domowa drukarka

“Jaka drukarka do domu?” – Zastanawiasz się i przytłacza cię ilość informacji jakimi jesteś bombardowany, tak? A przecież to tylko drukarka! Miałem podobnie i wiesz co? Zrobiłem mały rekonesans. Dzięki niemu już za chwilę będziesz sam wiedział jaką drukarkę wybrać.

Zabawne, prawda? Jeszcze kilka miesięcy temu te kilka stron mogłeś wydrukować w pracy albo już od biedy podjechać do jakiegoś punktu przy okazji robienia zakupów. Jednak w czasach, w których się znaleźliśmy drukarka w domu okazuje się być niezbędna. Pracujesz z domu to i potrzebujesz wydrukować coś od czasu do czasu. A pozostali domownicy pewnie też się o to domagają, co? 😉

Najpierw pomyślałem, żeby wejść do pierwszego lepszego sklepu internetowego i zamówić cokolwiek. “Jednak skoro już kupuję to może warto wydać te pieniądze dobrze? Pewnie jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach i dwie drukarki o podobnych parametrach okażą się zupełnie inne, zwłaszcza pod względem ostatecznego kosztu.” – pomyślałem. Jeśli masz podobnie sprawdź założenia, może potrzebujesz tego samego…

0. Założenia:

Zakładam, że potrzebujesz drukarki za kilkaset złotych, której utrzymanie nie będzie kosztować krocie. Drukowany będzie przede wszystkim tekst, ale powinna być też możliwość druku kolorowego. Oczekujesz dobrej jakości wydruku. Prędkość nie ma aż tak dużego znaczenia. Powinna mieć skaner i zapewniać łączność przez WiFi. Dobrze jeśli będzie możliwość wydruku bezpośrednio ze smartfona. Jednocześnie ma mieć w miarę małe gabaryty i być przyjemna dla oka. Tak?

1. Atramentowa czy Laserowa?

Tak, wiem, że niektórzy decydują się na wybór drukarki laserowej do domu, ale przy takich założeniach twoja uwaga powinna być skierowana w stronę atramentówek. Dlatego w dalszej części wpisu skupiam się własnie na nich.

2. Ile kosztuje dobra drukarka atramentowa do domu?

Oczywiście najbardziej trafna odpowiedź powinna brzmieć: “to zależy”, ale by zbytnio nie komplikować warto wspomnieć o jednej dość uniwersalnej kwestii:

Albo wydasz więcej przy zakupie,
albo przy eksploatacji.

Zatem jaka drukarka będzie faktycznie niedroga? Ta, której łączny koszt zakupu i eksploatacji w dłuższym okresie czasu wyniesie najmniej. Od czego to zależy? – m.in. od typu drukarki i funkcjonalności jakie posiada.

2.1. Cena a typ drukarki

Drukarki generalnie dzielimy na dwie grupy:

 1. ze zintegrowaną głowicą
 2. bez zintegrowanej głowicy

Wybór typu drukarki determinuje, po której stronie mocy staniesz. Zatem warto poświęcić na to kilka chwil. Jeżeli wybierzesz drukarkę ze zintegrowaną głowicą to cena najpewniej będzie wyższa niż drukarka z podobnymi parametrami ale bez zintegrowanej głowicy. Ten podział zwykle wygląda tak:

Głowica zintegrowana z drukarką

 • każdy z 4 kolorów w oddzielnym pojemniku
 • tańsze wkłady
 • większa pojemność zbiorników
 • nieopłacalna naprawa gdy zaschnie tusz
 • tanie zamienniki wkładów

Głowica w wyjmowanym pojemniku na tusz

 • dwa pojemniki na tusz (czarny i kolorowy)
 • droższe wkłady
 • mniejsza pojemność zbiorników
 • wymiana wkładu na nowy gdy zaschnie tusz
 • tania regeneracja wkładów

Czyli generalnie wybierasz albo kupno droższej drukarki ze zintegrowaną głowicą, ale za to kupujesz tanio duże wkłady licząc się z tym, że kiedy zaschnie tusz to drukarka jest do wyrzucenia. Albo kupujesz drukarkę tanio (drukarka bez zintegrowanej głowicy), ale potem słono płacisz za małe wkłady, których cena może dochodzić do ceny całej drukarki.

Ostatecznie koszt wydrukowania jednej strony będzie wahał się w zależności od wydajności urządzenia. W obu przypadkach można próbować zaoszczędzić. W pierwszym kupując bardzo tanie zamienniki wkładów. W drugim stosując ich regenerację.

2.2. Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Czasem potrzebujesz przesłać elektronicznie coś co masz akurat tylko na papierze? W dzisiejszych czasach niby szybkie zdjęcie zrobione smartfonem w wielu przypadkach rozwiązuje problem. Jednak kiedy zakładasz, że dokument po przesłaniu ma być wydrukowany lub jego jakość powinna być na wysokim poziomie, wtedy skaner okazuje się zbawienny. Z resztą ani cena ani bryła drukarki z dołożonym skanerem zwykle nie staje się dużo większa. Zatem drukarka, skaner i kopiarka czyli urządzenie wielofunkcyjne 3w1 to jest to na co polujesz.

2.3. Ficzery drukarki

Coś co powinno zwrócić twoją uwagę przy kupnie to lista funkcjonalności jakie posiada drukarka. Oczywiście ich ilość będzie wpływała na cenę urządzenia. Myślę, że warto co najmniej zwrócić uwagę na:

a) Łączność przez WiFi

Pracując na laptopie czy smartfonie podłączonym do sieci domowej bezprzewodowo aż grzech tego nie wykorzystać. Nie wyobrażam sobie biegania i podłączania kablem drukarki do komputera żeby coś wydrukować. Albo nawet jeżeli urządzenie ma możliwość podpięcia do sieci za pomocą klasycznej skrętki to w wielu przypadkach może okazać się to kłopotliwe. Kiedy np. urządzenie ma stać daleko od routera. Dlatego możliwość podłączenia do sieci za pomocą WiFi uważam za zdecydowane “must have”. Co za tym idzie powinna być wtedy możliwość wydruku bezpośrednio z laptopa, smarfona czy tabletu.

b) Automatyczny tryb czyszczenia głowicy

Nie ma dla mnie nic gorszego jak zaschnięty tusz w głowicy drukującej. W zależności od typu drukarki może to oznaczać nieopłacalną naprawę lub zakup drogiego wkładu z głowicą. Bez względu na typ producenci zalecają zapobiegać zasychaniu przez regularne drukowanie co najmniej raz na tydzień. Mnie kompletnie się to nie podoba! Bo zakładam, że będzie czas, w którym codziennie z drukarki wyjdzie co najmniej kilka stron. Jednak pewnie przyjdzie okres, kiedy nawet kilka tygodni nic nie zostanie wydrukowane. Jednocześnie oczekuję, że urządzenie będzie zawsze w pełnej gotowości. Aby to osiągnąć z pomocą może przyjść ci automatyczny tryb czyszczenia głowicy drukarki.

W niektórych drukarkach ze zintegrowaną głowicą (przede wszystkim Brother) tryb samoczyszczenia jest. Urządzenie musi być tylko podłączone do prądu. W drukarkach bez zintegrowanej głowicy króluje manualny tryb czyszczenia wywoływany na żądanie. Warto jednak wspomnieć, że zarówno czyszczenie automatyczne jak i manualne powoduje dodatkowe zużycie tuszu. Coś kosztem czegoś. 😉

c) Duplex czyli automatyczny wydruk dwustronny

Może sporo ułatwić w szczególności kiedy drukuje się dużo. Tu nie zakładamy masowego wydruku, ale jeżeli urządzenie posiada duplex – chwała producentowi. W innym przypadku pozostaje ręczne przekładanie kartek i efekt będzie ten sam.

3. Polecane modele

A oto moja krótka lista drukarek, które brałem pod uwagę.

3.1. Drukarki ze zintegrowaną głowicą

Brother Ink Benefit DCP-J105

Bardzo tanie w eksploatacji urządzenie wielofunkcyjne 3w1. Na start komplet dużych pojemników na tusz pozwoli wydrukować wiele stron, a co z tego wynika – w domowych warunkach wymienisz je nawet za kilkanaście miesięcy. Firma Brother postanowiła wyposażać swoje maszyny w tryb automatycznego czyszczenia głowicy co sprawia, że nawet dłuższe przestoje nie są straszne. Pamiętaj jednak o ustawieniu prawidłowej godziny wtedy czyszczenie nie odbędzie się w nocy 😉 Małe gabaryty i łączność przez WiFi sprawiają, że stawiasz urządzenie w dogodnym miejscu.

 • Cena: ok. 650,00 zł
 • Koszt oryginalnych wkładów:
  Czarny 44.1 ml – ok. 35.00 zł
  Cyan / Magenta / Żółty 11.5 ml – ok. 30.00 zł

Wybrane punkty specyfikacji:

 • Wydajność wkładów:
  Czarny 44.1 ml – do 2400 stron,
  Cyan / Magenta / Żółty 11.5 ml – do 1300 stron
 • Połączenie: WiFi, USB
 • Drukowanie z telefonu/tabletu: tak (aplikacja iPrint&Scan)
 • Duplex: brak

Epson EcoTank L3150

Epson jest pionierem jeśli chodzi o zastąpienie wyjmowalnych kartridżów z atramentem na rzecz zintegrowanych z drukarką dużych pojemników. Uzupełnianie tuszu polega po prostu na dolaniu go. Jednak w tym urządzeniu nie będzie to częste zajęcie bo przy takiej pojemności zestawu startowego pierwsza dolewka może być potrzebna dopiero po kilku latach. Co za tym idzie koszty eksploatacyjne są bardzo niskie. Epson jednak nie decyduje się na wprowadzenie systemu automatycznego czyszczenia do urządzeń domowych i zaleca ręczne konserwowanie urządzenia raz na 1-2 tyg. lub nawet kilkukrotnie po dłuższym nieużywaniu. Drukarka atrakcyjnie wygląda. Występuje jeszcze w drugiej wersji kolorystycznej z niebieskimi dodatkami pod nazwą Epson EcoTank L3151 oraz w opcji białej pod nazwą Epson EcoTank L3156.

 • Cena: ok. 750,00 zł
 • Koszt oryginalnych buteleczek tuszu:
  Cyan / Magenta / Żółty / Czarny 65 ml – ok. 30.00 zł

Wybrane punkty specyfikacji:

 • Wydajność wkładów:
  Czarny 2 x 70 ml – do 8100 stron,
  Cyan / Magenta / Żółty 70 ml – do 6500 stron
 • Połączenie: WiFi, USB
 • Drukowanie z telefonu/tabletu: tak (aplikacja Epson iPrint)
 • Duplex: brak

3.2. Drukarki bez zintegrowanej głowicy

HP DeskJet Ink Advantage 5075

Propozycja Hewlett Packard wykorzystuje jedne z najtańszych wkładów producenta wyposażonych w głowicę drukującą tj. HP 652. Świetna jakość to duży atut tego urządzenia. Drukarka posiada specjalny tryb wydruku zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Nie można jej też odmówić atrakcyjnego wyglądu. No i jest w końcu duplex.

 • Cena: ok. 400,00 zł
 • Koszt oryginalnych wkładów:
  Czarny 6 ml – ok. 70.00 zł
  Kolorowy 5 ml – ok. 60.00 zł

Wybrane punkty specyfikacji:

 • Wydajność wkładów:
  Czarny 6 ml – do 360 stron,
  Kolorowy 5 ml – do 200 stron
 • Połączenie: WiFi, USB
 • Drukowanie z telefonu/tabletu: tak (aplikacja HP Smart)
 • Duplex: Tak

Canon Pixma MG 3650S

Jedna z najtańszych drukarek Canona, ale nie pozbawiona udogodnień. Jest dobra jakość, automatyczny druk dwustronny, WiFi oraz “Wolność w chmurze” – czyli skanowanie bezpośrednio do usług Dysk Google, OneDrive i Dropbox. Dostępne są też wkłady o większej wydajności. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych czarnej, białej i czerwonej.

 • Cena: ok. 300,00 zł
 • Koszt oryginalnych wkładów:
  Czarny 8 ml – ok. 80.00 zł | Czarny XL 21 ml – ok. 100.00 zł
  Kolorowy 8 ml – ok. 90.00 zł | Kolorowy XL 15 ml – ok. 100.00 zł

Wybrane punkty specyfikacji:

 • Wydajność wkładów:
  Czarny 8 ml – do 180 stron | Czarny XL 21 ml – do 600 stron
  Kolorowy 8 ml – do 180 stron |Kolorowy XL 15 ml – do 400 stron
 • Połączenie: WiFi, USB
 • Drukowanie z telefonu/tabletu: tak (aplikacja Canon PRINT)
 • Duplex: Tak

4. Podsumowanie

Dużo rozchodzi się o to jak często i w jakich ilościach zamierzasz drukować. Zatem jeżeli zakładasz, że okresy dłuższego przestoju w drukowaniu będą pojawiać się dość często, a ty raczej nie będziesz pamiętał o przeczyszczeniu głowic drukujących – to drukarka Brother Ink Benefit J105 jest idealna dla ciebie. Jeśli planujesz drukować dużo, a dłuższe przestoje nie powinny się zdarzać wybierz Epson EcoTank L3150. W przypadku gdy zależy ci na jakości wydruków i chcesz zostawić sobie opcję awaryjną na wypadek zatkania dysz drukujących – kup HP DeskJet Ink Advantage 5075 lub Canon Pixma MG 3650S, które nie mają zintegrowanej głowicy.

Chciałbyś coś dodać?
Napisz w komentarzu poniżej i miłego drukowania 🙂